
Linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ 2023 võitis Ave Kruusel
Loodusfestivali linnalooduse fotokonkursi „Metsik linn“ võitis sel aastal Ave Kruusel tööga „Liikluskorraldajad“. Laste ja noorte kategoorias valiti parimaks tööks Christina Veebeli foto „See märk on minu“.
Traditsiooniks saanud fotokonkurss „Metsik linn“ kutsub märkama loodust ja toob vaatajateni pildikesi linnas leiduvast loodusest. Fotokonkursile sai töid esitada 27. märtsist kuni 7. maini. Sel aastal laekus 120 tööd, millest 15 olid laste ja noorte tehtud fotod. Konkursile tekkis juurde kolmas kategooria, loodusvaatluskategooria, mille eesmärk on jäädvustada selgelt ja äratuntavalt elusorganismi. Loodusvaatluskategooriasse esitati 14 fotot.
Fotokonkursi žüriipinki kuulusid oma ala professionaalid: Piret Eensoo, Rene Jakobson, Kaisa Keizars-Aron, Ingmar Muusikus, Kerttu Taggo ja Urmas Tartes. „Võrreldes eelmise aastaga, oli tänavu paremini tabatuid hetki. Mõned pildid olid eelmisest aastast kuidagi tuttavad, nagu rebasepilt, ent töid on alati huvitav vaadelda ja hinnata,“ tagasisidestas žüriiliige Kerttu Taggo.
Võidutöö autor Ave Kruusel meenutab: „Juulikuuks on noored rebasekutsikad juba nii suureks saanud, et rebaseemand viib neid juba kaugemale urust maailma uurima. Linnaloomal tulebki ka liikluse ja asfaldiga tutvust teha.“ Žüriiliige Urmas Tartes tutvustas pilti järgmiselt: „See on huvitav kahetasandiline lugu. Esimene tasand näitab, kuidas metsaloomad on linna tulnud. Teine tasand on humoorikas: rebasepere ületab teed ja ei ole ülekäigukohastki väga kaugel.“
Laste ja noorte kategooria parimaks tööks auhinnati Christina Veebeli foto „See märk on minu“. „Viinapuu on võtnud linnakeskkonnas tugipinnaks liiklusmärgi, mille üle kasvada. Kaua see sümbioos kestab, sõltub märgi hooldajatest,“ ütles Urmas Tartes.
Fotokonkursi 20 parimat tööd on võimalik suve lõpuni silmata Tartu Ülikooli botaanikaaia rosaariumi kõrval. Fotokonkursi võitjate kingikotti panustasid Photopoint, Fotografiska, Teater Vanemuine, Viru Folk, Eesti Loodusfoto, Salibar, Maheseemned.ee, Ajakiri Looduses, Huggy, Natty, MTÜ Loodusajakiri, Kommipomm, RMK, Tallinna Loomaaed, Pernova Loodusmaja, Wösel, Loodusemees, Kino Sõprus, Eestimaa Looduse Fond, Pesapaik, Kadarbiku ning Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.
Võidutööd üldkategoorias:
-
koht – Ave Kruusel „Liikluskorraldajad“
-
koht – Raigo Tõnisalu „Luiged täiskuu paistel“
-
koht – Kristi Kuuse „Tantsides inimtühjas linnas“
Võidutööd laste ja noorte kategoorias:
-
koht – Christina Veebel „See märk on minu“
-
koht – Georg Andre Põldpaju „Pesa“
-
koht – Kerla Kalm „Kodune heinamaa“
Võidutöö loodusvaatluskategoorias:
Merike Valdlo „Ehk keegi ei märka mind (rändrott)“
Palju õnne võitjatele!
Võidutöid saad sirvida fotokonkursi kodulehel.
Fotokonkurss „Metsik linn“ on osa Loodusfestivali programmist, mis sel aastal toimub 7.–11. juuni 2023. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.
Lisainfo:
Loodusfestival
loodusfestival@ut.ee
http://loodusfestival.ee
FOTOKONKURSIL „METSIK LINN“ OSALEMISE TINGIMUSED:
-
Konkurss kestab 27.03.2023–7.05.2023.
-
Konkursi teemaks on linnaloodus. Konkursile oodatakse pilte, mis on tehtud linnakeskkonnas ning räägivad lugusid looduse ja linna püüdlusest koos elada.
-
Võistlusel osalemiseks lae oma foto(d) üles, kasutades lehe lõpus olevat vormi (avaneb 27. märtsil).
-
Konkurss toimub kolmes kategoorias: lapsed ja noored (kuni 15-aastased k.a), üldarvestus (osavõtjate vanus ei ole piiratud) ja loodusvaatluskategooria (13-aastased ja vanemad).
-
Nõudmised laste ja noorte ning üldarvestuse kategooria võistlustööle on järgmised:
a. fotosid oodatakse konkursile digitaalselt .jpg formaadis;
b. foto minimaalne suurus peab olema vähemalt 1 MB ja pikem külg vähemalt 3000 pikslit, maksimaalne suurus 20 MB ja pikem külg kuni 6000 pikslit;
c. fotol on lubatud kadreerimine, heleduse, kontrasti ja värvi korrektsioon, teravustamine ning tolmuplekkide eemaldamine;
d. žüriil on õigus tingimustele mittevastavad fotod võistluselt eemaldada. -
Nõudmised loodusvaatluse kategooria võistlustööle on järgmised:
a. fotol on kujutatud selgelt äratuntav elusorganism (taim, putukas, lind, samblik jne) võimalikult suures detailsuses;
b. fotol kujutatud objekt on sisestatud PlutoF vaatluste andmebaasi (juhend: https://elurikkus.ee/observations/add) ning seal on kirjeldatud ka vaatluse tegemise koht ja aeg;
c. fotosid oodatakse konkursile digitaalselt .jpg formaadis;
d. foto minimaalne suurus peab olema vähemalt 1 MB ja pikem külg vähemalt 3000 pikslit, maksimaalne suurus 20 MB ja pikem külg kuni 6000 pikslit;
e. loodusvaatluskategoorias osalevaid töid ei hinda žürii. Kõik loodusvaatluskategoorias esitatud foto autorid, mis koos vaatlusinfoga võimaldavad korraldajatel ka vaadeldud objekti liigi ära määrata (teatud juhtudel ka perekonna), osalevad eriauhinna loosimisel. Loosimine on isikupõhine, olenemata esitatud piltide arvust. -
Fotoga koos tuleb esitada:
a. autori nimi;
b. kontaktandmed (telefon, e-post);
c. foto pealkiri;
d. foto tegemise aeg ja koht (maakond, asula/linn), võimalusel ka foto saamislugu;
e. PlutoF-isse sisestatud loodusvaatluse link (kehtib ainult loodusvaatluskategooria puhul). -
Igasse kategooriasse kuuluv autor võib esitada kuni kolm fotot.
-
Osaleda ei või Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia töötajad.
-
Korraldajatel on õigus võistlusel osalevaid töid kasutada konkursi ja selle tulemuste tutvustamisel veebis, meedias, näitustel ja avalikel üritustel, viidates töö autorile.
-
Foto(de) saatja vastutab, et autoriõigused kuuluvad talle.
-
Võidutööd kuulutatakse välja Loodusfestivali esimesel päeval, 7. juunil 2023 Tartu Ülikooli botaanikaaias. Fotokonkurssi korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed.